Závažné onemocnění, u kterého dochází ke ztrátě centrálního vidění, v některých případech až ke ztrátě zraku, se nazývá makulární degenerace. Nejčastěji se projevuje u seniorů. Dochází k postižení žluté skvrny, což je centrální část oční sítnice.
Ve většině případů dochází k onemocnění nejprve jednoho oka a posléze, po několika letech, je postiženo také oko druhé. Toto onemocnění nemá souvislost s nošením korekčních brýlí a na škodu nejsou ani ioptrické kontaktní čočky.
Jaké formy onemocnění jsou u makulární degenerace?
Makulární degenerace se objevuje ve dvou formách – suchá a vlhká.
- Suchá forma
U suché varianty dochází k zániku epitelu sítnice a fotoreceptorů (tyčinek a čípků). Ke zhoršení zraku dochází postupně a poněkud pomalu. Touto formou trpí až 90 % pacientů s makulární degenerací. Avšak závažnou poruchou zraku trpí 12-21 % nemocných.
- Vlhká forma
Vlhká forma postihuje 10 % nemocných s makulární degenerací, avšak oproti té suché je její nástup velmi rychlý. Dochází k prosakování a krvácení do sítnice, k jejím otokům a také odloučení. Nově vytvořené cévy prorůstají pod sítnicí. Tato forma se nejčastěji projevuje u pacientů starších 55 let. Ve vyspělých zemích způsobuje tato forma praktickou slepotu.
Nejčastějšími pacienty jsou ženy. Vyšší riziko se také projevuje u starších pacientů. Nemoc ovlivňuje také genetická dispozice každého člověka. Dalším faktorem jsou onemocnění kardiovaskulárního systému nebo cukrovka, špatná životospráva a kouření.
Projevy makulární degenerace
U mokré formy onemocnění dochází k poklesu centrální zrakové ostrosti, avšak nezhoršuje se periferní vidění. Pacient tak uprostřed svého vidění sleduje šedé stíny, nerozeznává barvy, nedokáže číst, sledovat televizi nebo rozlišovat tváře.
Vnímaný obraz je velmi často deformovaný, v mnoha případech dochází ke zhoršení orientace. Mnohdy se pacienti stávají nesamostatnými a jsou odkázání na pomoc svého okolí.
Řešení makulární degenerace
Makulární degenerace patří k velmi závažným onemocněním. Avšak se sebelepší léčbou nedojde k obnově zraku. Možnosti moderní medicíny jsou dnes takové, že průběh nemoci může do jisté míry zastavit následný vývoj nemoci a zabránit tak závažnému poškození zraku. Velmi důležité je však včasné odhalení nemoci, proto doporučujeme pravidelně navštěvovat očního lékaře, který provede preventivní prohlídku vašich očí, zvláště pak nosíte-li brýle či kontaktní čočky.
Suchá forma nemá i přes vyspělé možnosti medicíny žádnou léčbu. Vhodné jsou doplňky stravy s obsahem vitamínu E, zinku a luteinu. Důležitým je také zdraví životní styl, vyvážená strava, nekouřit a v létě používání kvalitních slunečních brýlí.